Čivava

Najmenšie plemeno psa

Čivava je najmenšie zo psích plemien a národný symbol Mexika. Tieto psy boli pomenované po mexickom štáte Chihuahua a patria medzi najstaršie plemená Ameriky.

iconKrajina pôvodu:

Mexiko

iconKlasifikácia FCI:

Skupina 9 spoločenských a hračkárskych psov, sekcia 6 Chihuahueño.

iconPovaha:

živý, oddaný, ostražitý, odvážny, rýchly

iconFarby:

Je možná akákoľvek farebná variácia - plná, označená alebo striekaná

iconHmotnosť:

1.8–2.7 kg

iconVýška:

15–25 cm

iconPredpokladaná dĺžka života:

od 12 do 20 rokov

Šteniatka čivavy

Existuje veľa čivav v súťažných športoch, predstaveniach a vo filmoch, čo ukazuje, že sa dajú absolútne vycvičiť na pokročilé úrovne. Ale na druhej strane je aj veľa majiteľov a trénerov, ktorí zápasia so základnými problémami so správaním svojich psov. Napriek tomu, že sú čivavy veľmi malé, majú povesť divokých, hlučných a ťažko sa cvičiacich na nočník. Títo psi sa môžu medzi plemenami značne líšiť. Našťastie čivavy milujú potešiť a pozitívne posilňovanie robí počas tréningu zázraky. Majte vždy po ruke nejaké maškrty – maškrty Husse Bravo sa dajú ľahko rozlomiť na menšie kúsky, vhodné pre drobné čeľuste vašej čivavy. Na podporu správneho vývoja vášho šteniatka čivavy je krmivo vyrobené špeciálne pre malé plemená psov - Husse Valp Mini je suché krmivo pre psov vytvorené špeciálne pre menšie plemená.

Výživa čivavy

Čivavy, ktoré sú jedným z najmenších plemien psov, vyžadujú stravu vyrobenú špeciálne pre psa ich veľkosti. Keďže toto plemeno je do istej miery náchylné na obezitu, je potrebné sledovať váhu a kalorický príjem vášho psa. Veľkosť čeľuste čivavy spôsobuje slabšie zuby, takže suché krmivo s menšími granulami je pre vášho psa tou najlepšou voľbou. Optimal Mini z radu Husse je dobre vyvážená strava založená na prírodných a starostlivo vybraných ingredienciách. Okrem suchého krmiva pre psov môže dodávanie dentálnych maškŕt vášmu psovi pomôcť s dentálnou hygienou a predchádzať a kontrolovať hromadenie zubného povlaku a zubného kameňa, aby sa predišlo následkom vážneho ochorenia parodontu. Dentálne pochutiny z radu Husse sú bez obilnín a sú v menšej veľkosti, vhodnejšie pre vaše čeľuste čivavy.


Odporúčané pre dospelých Chihuahua:

Husse Opus Farm | Bezlepkové granule pre psov s citlivým trávením a alergiami

Opus Farm obsahuje kuracie mäso a zemiaky a je vhodné aj pre psy s citlivým trávením, kožnými problémami a alergiami. Obsahuje suroviny najvyššej kvality. Bez farbív, konzervantov, lepkov a obilnín.
grain_free
Bez obilnín
mono_protein
Jediný zdroj živočíšnych bielkovin
Veľkosť plemena:
Bielkoviny: 38.0% (84% živočíšne bielkoviny z celkového obsahu bielkovín)
Obsah tuku: 20.0%
Skontrolovať to

Husse Opus Lynx | Bezlepkové granule pre dospelé mačky

Opus Lynx je bezobilninový recept inšpirovaný stravou divých rysov, bohatý na bielkoviny a tuky, s nízkym obsahom sacharidov. Granule obsahujú kuracie mäso, zemiaky a hrášok a sú vhodné aj pre mačky s citlivým tráviacim systémom.
grain_free
Bez obilnín
gluten_free
Bez lepku
Bielkoviny: 40.0% (90% živočíšne bielkoviny z celkového obsahu bielkovín)
Obsah tuku: 20.0%
Skontrolovať to

Podrobný popis Chihuahua

Čivava je jedno z najmenších plemien psov, dospelí dosahujú výšku maximálne 25 cm a vážia menej ako 3 kg. Ich kabáty prichádzajú v mnohých farbách a vzoroch a môžu byť dlhé alebo krátke.

Genesis

Obrázky pripomínajúce čivavy sa našli na artefaktoch mnohých stratených civilizácií po celom svete. Hoci presný pôvod plemena zostáva tajomstvom prehistórie, archeologické dôkazy aj folklór ukazujú, že toto konkrétne plemeno pochádza z Mexika. Predpokladá sa, že moderná čivava pochádza z Techichi - spoločenského psa toltéckej civilizácie v Mexiku, ktorý bol väčší a ťažší ako čivava, ktorú poznáme dnes. Mnohí historici sa domnievajú, že potom, čo Aztékovia dobyli Toltékov v 12. storočí, zušľachtili psa Techichi na oveľa menšieho a ľahšieho psa. Po páde aztéckej kultúry v roku 1500 sa Techichi považovali za stratené, pretože boli neoddeliteľnou súčasťou kultúry Aztékov. Ale v polovici 19. storočia sa v štáte Chihuahua našlo veľa exemplárov, podľa ktorých dostalo plemeno svoje meno. 

Vzhľad

Ako najmenšie plemeno psov uznávané chovateľskými klubmi dospelé čivavy nikdy nedorastú vyššie ako 25 cm. O čivavách sa hovorí, že majú konformáciu lebky „jablkovú hlavu“ alebo „jablkovú kupolu“. Títo psi majú veľké, okrúhle oči a veľké, vztýčené uši. U tohto plemena tvorí časť, kde sa papuľa stretáva s lebkou, takmer dokonalý 90-stupňový uhol. Kvôli svojej malej veľkosti sa čivavy môžu zdať jemné alebo dokonca krehké. Čivavy sa môžu vyskytovať prakticky v akejkoľvek farebnej kombinácii. Pretože sa u psov tohto plemena môže vyskytnúť každá rozmanitosť farieb a vzorov, existuje veľký stupeň variácií, pokiaľ ide o vzhľad čivavy.

Správanie

Čivavy môžu byť kvôli svojej malej veľkosti ľahko vystrašené, čo ich môže vyprovokovať k útoku. Toto plemeno nie je najlepšou voľbou pre rodiny s malými deťmi a akýmikoľvek väčšími zvieratami, pretože sú veľmi náchylné na akékoľvek zranenia. Čivavy sú známe tým, že sú silne pripútané k jednej konkrétnej osobe v domácnosti. Správanie čivav závisí väčšinou od genetického temperamentu rodičov a starých rodičov psa, takže sa nezabudnite opýtať svojho chovateľa, ako sa správali, aby ste získali všeobecnú predstavu o tom, čo môžete od svojho domáceho maznáčika čivavy očakávať. Rovnako ako u iných plemien psov, čivavy môžu mať veľký úžitok z riadneho výcviku a socializácie a majú tendenciu najlepšie reagovať na tréning pozitívneho posilňovania.

Požiadavky

Čivavy majú so svojimi malými čeľusťami vo všeobecnosti slabšie zuby a vyžadujú si rozsiahlejšiu starostlivosť o chrup. Zubné diéty a zubné žuvačky môžu pomôcť zabrániť hromadeniu plaku a zubného kameňa. Molera sa môže objaviť u jabloňových čivav a je známe, že je prítomná takmer u všetkých šteniatok čivavy. Mäkké miesto na hlave čivavy sa zvyčajne vyplní počas prvých šiestich mesiacov, ale v tom čase sa odporúča byť mimoriadne opatrný, aby sa predišlo akýmkoľvek zraneniam. Čivavy majú veľké, vyčnievajúce oči, vďaka ktorým sú náchylné na očné infekcie a rôzne zranenia. Čivavy môžu ľahko prechladnúť, takže ak svojmu psovi poskytnete kabáty alebo svetre na chladnejšie mesiace, pomôžete im udržať ich v teple a pohodlí.

Denná starostlivosť

Krátkosrsté čivavy sa považujú za nenáročné na údržbu. Potrebujú týždenné kefovanie a kúpeľ každé 3 až 4 týždne. Keďže psy tohto plemena ľahko prechladnú, je dôležité po kúpaní zabaliť psa do uteráka, aby sa zohrial. Čivavy môžu zaznamenať nadmerné slzenie, takže pravidelné čistenie očného okolia môže zabrániť zafarbeniu slzami. Zuby čivavy si vyžadujú zvýšenú pozornosť - najlepšie je čistiť zuby svojho psa denne alebo dávať nejaké zubné žuvačky na podporu mechanického čistenia zubov.

Perfektné produkty pre Chihuahua:

74,00 €

Husse Opus Ocean 2 kg | Bezlepkové hypoalergénne granule pre aktívne psy s citlivým tráviacim systémom a intoleranciou na potraviny

Bohaté na živočíšne bielkoviny a tuky na podporu aktívneho životného štýlu Vášho psa

18,00 €

Tip

75,00 €

16,50 €

Mal váš maznáčik nejakú špeciálnu potrebu alebo stav netypický pre plemeno?

Urobte si prosím náš krátky kvíz a zistite, čo navrhujeme pre vášho domáceho maznáčika.

Husse šťastné domáce zvieratká!

 

Lola

Lola má teraz 4 a pol roka a sme veľmi radi, že sme objavili Husse, keď bola ešte mladé šteňa. Po vyskúšaní niekoľkých iných prémiových značiek trpela na problémy so žalúdkom, ale keď prešla na Husse, všetky príznaky zmizli.

Marely

Marely je Austrálsky ovčiak, ktorý mal od malička problémy s trávením, zle reagoval hlavne na kuracie mäso. Na odporúčanie veterinára sme skúsili Husse, najprv sme ich kontaktovali, výborný prístup už od začiatku - poradili, navrhli a dokonca nám dali zľavu ako štartovací balíček :-) a samozrejme priviezli až domov každú zásielku. Odvtedy sme už len u nich, Marley má teraz 3 roky a má skvelé trávenie, za čo som veľmi rád.  Ďakujem Husse!

Oceňuje nás

Pridajte sa k našej svorke!

Pracujte toľko hodín, koľko chcete, zarábajte si požadovaný príjem, pracujte vo svojej vlastnej oblasti.

Pracujte s nami

Husse - švédske krmivo pre psov, mačky a kone

Husse je švédsky výrobca krmiva pre psov, mačky a kone s viac ako 30-ročnými skúsenosťami na trhu. Hlavným cieľom Husse je podporovať zdravý životný štýl zvierat. Všetky krmivá, maškrty a doplnky Husse sú vyrobené len z tých najkvalitnejších, starostlivo vybraných surovín. Všetky produkty sú vyrábané podľa tradičných škandinávskych receptúr a výrobné linky sú pod neustálou veterinárnou kontrolou. Okrem kvality produktov Husse to znamená aj kvalitu služieb. Distribútori Husse sú dôkladne vyškolení vo výžive zvierat a radi vám pomôžu s výberom správnej stravy pre vášho psa, mačku alebo koňa. Produkty Husse nie sú dostupné v klasickej predajnej sieti – dodávame ich priamo z výroby k zákazníkovi, takže môžeme ponúknuť produkty najvyššej kvality za konkurenčné ceny. Jedlo Husse je možné vždy objednať s doručením od domu k domu.

Všetko potrebné pre vášho miláčika na jednom mieste

V ponuke Husse nájdete všetko, čo môže váš miláčik potrebovať. Naše suché krmivo pre psov a mačky je skvelým základom ich stravy - suché krmivo je správne vyvážené krmivo prispôsobené potrebám psov a mačiek rôznych veľkostí a v rôznych fázach života, teda šteniatka a mačiatka, dospelých a seniorov psov a mačiek . Máte psa alebo mačku so špeciálnymi výživovými potrebami? Postarali sme sa o špeciálne potreby zvierat s citlivým tráviacim systémom a potravinovými alergiami, po sterilizácii či kastrácii a domácich miláčikov so sklonom k nadváhe. Hľadáte hračky pre psov a mačky? Hračky Husse sú vyrobené z najkvalitnejších materiálov, sú odolné a poskytnú vášmu miláčikovi hodiny zábavy. Zdravú a prirodzenú stravu vášho psa, mačky či koňa môžete spestriť chutnými pochúťkami. Pamlsky pre psov, mačky a kone sú chutným doplnkom ich jedálnička a skvelou odmenou pri tréningu a tréningu. Potrebujete produkty na starostlivosť o vášho domáceho maznáčika? Zaobstarajte si šampóny, ošetrujúcu kozmetiku, oleje a mlieka, s ktorými sa postaráte o krásny a zdravý vzhľad vášho psa, mačky či koňa .